O warsztatach

Smyko-Mulyisensoryka_logo_wybrane_r-01warsztaty multisensoryczne dla małych dzieci stymulujące 7 systemów zmysłowych w oparciu o założenia teorii integracji sensorycznej

 

Małe dzieci uwielbiają odkrywać, poznawać otaczający je świat, ćwiczyć swoje nowe umiejętności, a najwięcej uczą się przy okazji ciekawej zabawy w inspirującej przestrzeni i dobrym towarzystwie swoich rodziców i rówieśników.

Podczas spotkań słuchamy, śpiewamy, masujemy, dotykamy różnych faktur, bawimy się różnymi ciekawymi przedmiotami, ugniatamy, ściskamy, zgniatamy, malujemy, paćkamy się, smakujemy i wąchamy, szeleścimy, grzechoczemy, przesypujemy, budujemy, układamy, rozwalamy, turlamy się, fikamy, brykamy, bujamy, huśtamy, chowamy się i szukamy, obserwujemy i doświadczamy… czyli poznajemy świat wielozmysłowo.

 

Spiżarnia Szkraba

 

Czym są?

Są to jedyne zajęcia sensoryczne, których program został  stworzony stworzony w oparciu o teorię integracji sensorycznej przez doświadczonego pedagoga, terapeutę integracji sensorycznej – Aleksandrę Charęzińską.

Są zajęciami o charakterze:

 • Rozwojowym– wspierają całościowy rozwój dziecka (integrację sensoryczną).
 • Profilaktycznym– zapobiegają powstawaniu deficytów sensorycznych – związanych z tzw. deprywacją sensoryczną (czyli zbyt małą ilością różnorodnych bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju). Zapobiegają również pogłębianiu się istniejących już deficytów sensorycznych.
 • Przesiewowym– prowadzący jest w stanie wstępnie określić profil sensoryczny dziecka- jeśli dziecko nadmiernie poszukuje lub konsekwentnie unika pewnych bodźców sensorycznych. Jest to pierwszy krok w celu wykrywania zaburzeń integracji sensorycznej.
 • Edukacyjnym– rodzice i opiekunowie dowiadują się w jaki sposób prawidłowo stymulować zmysły maluszka poprzez proste aktywności i zabawę.

Dla kogo?

Warsztaty są skierowane do WSZYSTKICH dzieci od 12 miesiąca życia i ich rodziców lub opiekunów, z podziałem na grupy wiekowe.

Zapraszamy wszystkie dzieci,  a w szczególności  dzieci z grupy ryzyka zaburzeń integracji sensorycznej, czyli:

 • ciąża wysokiego ryzyka (m. in. bliźniacze i wieloracze, in-vitro, zagrożone),
 • nieprawidłowości okołoporodowe, – porody przez cesarskie cięcie,
 • wcześniactwo,
 • obniżona punktacja Apgar,
 • nieprawidłowości w napięciu mięśniowym (obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, asymetria)
 • problemy z ssaniem,
 • późne osiąganie kamieni milowych w rozwoju,
 • dzieci o wysokich potrzebach „High Need Baby” (mało śpią i często się wybudzają, trudno zasypiają, bardzo dużo płaczą, chcą być ciągle noszone bądź unikają kontaktu fizycznego),
 • dzieci nadwrażliwe na bodźce.

Jak są prowadzone?

 • Na zajęciach stymulujemy 7 zmysłów, przede wszystkim skupiając się na 3 podstawowych systemach zmysłowych.
 • Zajęcia są modyfikowane do możliwości i potrzeb poszczególnej grupy.
 • Każde zajęcia przebiegają stałego planu, w specjalnie przygotowanej do tego sali.
 • Zabawy i aktywności są proponowane przez prowadzącego, ale jest też czas na zabawę własną.
 • Nigdy nie zmuszamy i nie robimy nic na siłę, zajęcia są tak zaaranżowane aby każdy znalazł coś dla siebie – staramy się podążać za dzieckiem na ile to tylko możliwe i pod tym kątem modyfikować zabawy.
 • Rodzice dostają informacje w jaki sposób bawić się z własnym dzieckiem i dlaczego.
 • Standardem na zajęciach jest również możliwość podwieszenia sprzętu stymulującego układ przedsionkowy.
 • Specjalnie do programu SMYKO- MULTISENSORYKA ® została napisana ścieżka dźwiękowa (przez profesjonalnych muzyków /muzykoterapeutów), która odpowiada poszczególnym częściom zajęć.
 • Zajęcia w czwartkowej grupie Szkrabów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi są prowadzone w oparciu o plan aktywności (co redukuje poziom lęku u dzieci), dostosowane do umiejętności komunikacyjnych dziecka (Makaton, język migowy, piktogramy, zdjęcia).

Wszystko po, to żeby jak najlepiej wspierać rozwój maluszków oraz edukować rodziców:  jak w prosty sposób, poprzez zabawę wspierać rozwój własnego dziecka na co dzień. Czerpiąc przy tym dużo radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy.

 

Grupę Szkrabików 1+, Małych Szkrabów 2+ oraz Szkrabów 3+ prowadzi Justyna Szlezinger – terapeutka, oligofrenopedagog, logopeda, nauczycielka edukacji elementarnej, certyfikowana trenerka 1 st. Sensoplastyki®.

Grupę Szkrabów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi prowadzi Agnieszka Setnikowska – wykwalifikowana pedagog, terapeutka pracująca na co dzień z rodzinami osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

 

 

zajęcia-dla-dzieci-3-768x284

 

Zajęcia są okazją dla rodziców, by zaczerpnąć inspiracji lub zainspirować innych. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

*
Wiek najmłodszych, rocznych dzieci to granica umowna (bardziej chodzi o odbiór świata poprzez zmysły i ciekawość poznawczą). Niektóre maluszki są gotowe wcześniej, inne nie. Można przyjść na próbę i zobaczyć – wszystko zależy od tego jak dziecko się rozwija.

**
Ze względu na brudzący charakter zabaw zabierz ze sobą ubranie na zmianę, ręcznik lub pieluchę tetrową do wytarcia po zajęciach.

 

zajęcia-dla-dzieci-3-768x284

 

KIEDY

» W poniedziałki, 17:30-18:30 – SZKRABY (dla dzieci od 36 miesięcy /3+)
» We wtorki, 17:30-18:30 – SZKRABIKI (dla dzieci od 12 miesięcy /1+)
» W środy, 17:30-18:30 – MAŁE SZKRABY (dla dzieci od 24 miesięcy /2+)
» W czwartki, 17:30-18:30 – SZKRABY ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi (dla dzieci w wieku 3-5 lat)

REZERWACJE

Zgłoszenia proszę wysłać drogą mailową na adres hello@akademiaszkrabamontessori.pl w tytule wpisując: Smyko-Multisensoryka /przedział wiekowy grupy.

KOSZT

Karnet miesięczny 1x w tygodniu (4 zajęcia) – 120,00 zł
Jednorazowe zajęcia (w miarę wolnych miejsc) – 35,00 zł

Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci z karnetami.

Opolska Karta Rodziny i Seniora

20% rabatu na godzinne zajęcia – zniżka dla rodziny z dwójką dzieci, z trojgiem dzieci, z czworgiem i więcej dzieci, z dzieckiem niepełnosprawnym

 

 

CO JEŻELI TWOJE DZIECKO JEST NIEOBECNE NA ZAJĘCIACH?

Jeśli nie możesz przyjść na zajęcia – poinformuj nas o nieobecności minimum 24h przed rozpoczęciem zajęć, taka informacja jest wbrew pozorom istotna dla osoby prowadzącej.

Telefon kontaktowy: 513 574 610 (Justyna Binio), 609 142 159 (Justyna Szlezinger)

Zgłoszoną wcześniej nieobecność można odrobić w ciągu następnych czterech tygodni po zajęciach, na których dziecka nie było. Prosimy jedynie o podanie informacji, kiedy i do której grupy wiekowej dziecko dodatkowo dołącza lub informację, by przedłużyć ważność karnetu o kolejny tydzień.

Jeśli nie mamy sygnału o nieobecności dziecka, uważamy część karnetu za wykorzystany.